ИТ

Што следи од „Apple“ и Тим Кук, по катастрофалната 2016-та

Одамна гигантот „Епл“ не доживеал така лоша година, каква што беше за него изминатата 2016-та. Продажбата на „Ајфон 7“ претрпе огромен удар, пред се поради...

Внимавајте: Gooligan е новиот вирус што парализираше милион корисници

Новиот вирус што зарази милион профили на Google се вика Gooligan и неговата потенцијална опасност е за сите корисници што имаат Android 4 (Jelly...

The Machine е компјутер на HP кој користи рам меморија како медиум за складирање...

Пред две години, HP започна проект со кој сакаше да го промени начинот на кој функционираат компјутерите засекогаш. The Machine е резултатот на тоа...

Pinebook е Linux лаптоп кој чини само 89 долари

Последниве неколку години на купувачите низ светот им се достапни се’ поевтини и поевтини лаптопи и цените се спуштија и под 200 евра. Сепак,...

Трик за враќање на изгубениот таб на Chrome и Firefox

Кога сурфаме на интернет често се случува да имаме многу отворени табови и случајно да го затвориме тој што најмногу ни треба. За таа...

КОМПАНИЈАТА „KASPERSKY“ ГО ПРЕТСТАВИ НОВИОТ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ КОЈ Е ОТПОРЕН НА ХАКЕРСКИ НАПАДИ

Популарната компанија која работи на полето на сајбер безбедност и антивируси, „Kaspersky“ го претстави својот нов оперативен систем: „Kaspersky“. Новиот оперативен систем беше во...

Како да одблoкирате блoкиран телефон?

Модерната технологија користи дизајн кој е компактен, па уредите се изработени од едно парче метал или поликарбонат, а тоа често значи дека имаат и...

Новиот iPhone ќе добие 3D камера?

Со оглед на тоа дека 2017-та година е десетгодишнина на култниот Apple iPhone, сите очекуваат дека Apple ќе претстави нешто револуционерно. А новиот Apple iPhone...

ПРОТОТИП НА БАТЕРИЈА ШТО СЕ ПОЛНИ ЗА НЕКОЛКУ СЕКУНДИ И ТРАЕ ЦЕЛА НЕДЕЛА

Големо откритие на научниците од американскиот Универзитет на Централна Флорида би можело конечно да ја отстрани најнепријатната работа поврзана со мобилните телефони – (пре)краткото...

WhatsApp овозможи директно гледање на видеата

После одлуката да воведат видео разговори за своите корисници, од WhatsApp подготвија уште еден новитет. Овој пат станува збор за гледање на видеата без...

НАЈНОВИ СТАТИИ