ИТ

Кој телефон има најмало зрачење?

За мерење на зрачењето на телефоните постои скала, наречена Specific Absorption Rate (SAR) и сите компании во Америка треба да ги почитуваат границите при...

Apple патентира свитлив телефон на преклоп

Иако првите телефони кои можат да се свиткаат ги очекуваме од Samsung или LG, еве нов патент кој го најавува спротивното. Имено, Apple уште...

Со оваа нова технологија ќе ги полниме телефоните за неколку секунди

Истражувачите откриле нов начин за создавање на суперкондензатори – технологија што ќе ги замени батериите во телефоните и ќе ги полни за само неколк...

Facebook работи на алатка која ќе овозможи пронаоѓање на бесплатен интернет

Facebook работи на алатка која на корисниците ќе им овозможи да пронајдат Wi-Fi во нивна близина. Алатката веќе им е достапна на дел од...

Параноја: Сега и слушалките може да ве прислушуваат

Вклучувањето на камерите или микрофонот без знаење на корисниците и нивно прислушување или следење е доста актуелна тема, особено во Македонија по објавата на...

Апликација што ги препознава комарците

Камерите и микрофоните на паметните телефони станаа толку добри што овозможуваат поширика примена од првично замислената. Микрофонот на телефонот е доволно чувствителен да може...

Најавените евтини VR уреди од Microsoft ќе работат и со послаби компјутери

Најголемото ограничување на купувачите кои сакаат да ја искусат виртуелната реалност денес, барем кога се во прашање игрите, е високата цена и потребата од...

Што носи HTC 10 Evo – Првиот интернационален водоотпорен смартфон на HTC

HTC и официјално го лансираше HTC 10 Evo нивниот прв смартфон со водоотпорен сертификат кој ќе биде наменет за интернационалниот пазар, а е речиси...

Од Samsung тврдат дека Galaxy S7 нема проблеми со батеријата

После бројни пријави за прегрејување и експлозии на батеријата на паметниот телефон Galaxy S7, од Samsung тврдат дека нема причина за грижи. Имено, во соопштението...

Специјална верзија на ZTE Axon 7 има Force Touch дисплеј и 6 GB рам

Axon 7 е веројатно еден од најдобрите смартфони годинава, за кој многу малку се зборува. Телефонот има луксузна изработка, извонредни спецификации и посебен аудио...

НАЈНОВИ СТАТИИ