Локално

Погледнете како изгледа мистериозниот руски „Град на мртвите“

Во близина на селото Даргавс во Горна Осетија, Русија се наоѓа огромна надземна мистична некропола со древни гробови, која се нарекува „Град на мртвите“....

Фабрика во Индија ќе го претвора јаглеродниот диоксид во сода бикарбона

Една хемиска фабрика во Индија е првата во светот која ќе започне со нов систем за заробување на емисиите на јаглерод и нивно конвертирање...

Мадрид ќе забранува автомобили во центарот на градот, што предлагате за Скопје ?

Градоначалничката на Мадрид, Мануала Кармена сериозно размислува да ги тргне приватните автомобили од центарот на главниот град на Шпанија, објави „Индипендент“. Кармена на 5 ноември...

Оваа година Дедо Мраз ќе пристигне со Дрон (ВИДЕО)

Кејси Нистат (анг. Casey Neistat) од Њујорк, кој е познат по своите видеа на „YouTube“, во копродукција со Самсунг креираше неверојатен дрон и фантастични видеа...

За прв пат после 37 години – Снег во Сахара

Пустината Сахара е последното место на кое би очекувале да има снег, со оглед на тоа дека претставува едно од најсувите и најтоплите региони...

Научниците го идентификувале мистериозниот звук што доаѓа од Маријанскиот ров

После неколумесечни шпекулации, научниците го идентификуваа најверојатниот извор на морничавиот звук што се слуша на аудио записите од Маријанскиот ров. Според новото истражување на научниците...

Македонската мобилна апликација која ќе ви помогне да положите возачки испит

Досега, подготовката на тестови за возачка дозвола, подразбираше многу листови, или куп слики од интернет. Сега со оваа апликација имате се што е потребно,...

Погледнете како изгледа кружно виножито од 360 степени

Многумина од нас се сметаат за среќни ако видат „обично“ виножито во форма на лак, но како би се чувствувале ако видите целосно кружно...

Бесплатен веб-сајт за новите компании

Македонскиот веб-сајт креатор Вебстриан започнува програма за поддршка на бизнис-заедницата преку која новоотворените компании ќе може да добијат бесплатен веб-сајт, со вклучено хостирање и...

Бесплатен курс „ 3D Printing “

Студентската организација ЕЕСТЕК ЛК Скопје од 1 Октомври започна со реализирање на серија бесплатни курсеви кои ќе бидат достапни за ограничен број на студенти...

НАЈНОВИ СТАТИИ