Локално

Во која земја има најмногу пирамиди?

Благодарение на филмовите, кога ќе се спомене пирамида, повеќето од нас го замислуваат Египет, каде што големите триаголни гробници се синоним за самата земја. Но,...

Централа на океанска плима во Канада

Првата турбина која работи со помош на океанската плима, започна да снабдува со електрична енергија околу 500 домаќинства на канадскиот источен брег. Ова е...

Сингапур доби соларни канти за ѓубре со Wi-Fi

Главната улица за шопинг во центарот на Сингапур, Орчард Роуд, доби канти за ѓубре со висока технологија, кои нудат и Wi-Fi. Слични соларни канти веќе...

НАЈСКАПИОТ ВОЕН РАЗУРНУВАЧ НА СИТЕ ВРЕМИЊА, ЛЕБДИ ВО ВОДИТЕ НА ПАНАМСКИОТ КАНАЛ

Најскапиот разурнувач на сите времиња, USS Zumwalt, на американската воена морнарица, се расипал додека пловел во Панамскиот канал. Додека поминувал низ Панамскиот канал, на американскиот...

Мистериозен ритуален комплекс до Стоунхенџ

Голем преисториски церемонијален комплекс бил откриен на околу 2.4km од Стоунхенџ. Откривањето на оваа локација е доказ дека стотици години пред Стоунхенџ да биде изграден,...

ЗОШТО ТРЕБА ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ КВИЗОВИТЕ НА „FACEBOOK“?

На изглед забавните квизови кои ви кажуваат каква личност сте, зад себе кријат многу мрачна цел. Колку лесно ве фаќа паника? Дали сте често...

Откриена подземна река опкружена со токсичен гас во Мексико

На полуостровот Јукатан во Мексико, помеѓу Карипското Море и Заливот на Мексико, густата тропска шума е преполна со дупки наречени сеноти, каде што варовникот...

Премногу топлиот Арктик ги плаши научниците

Чудни случувања на Арктикот укажуваат дека нешто многу загрижувачко се случува со морскиот мраз во таа област, предупредуваат научниците, а пренесува Индипендент. Северниот пол бележи...

МИСТЕРИОЗНА ПИРАМИДА НА АНТАРТИКОТ – БАЗА НА ВОНЗЕМЈАНИ?

Постои чудна теорија со која се тврди дека има мистериозна пирамида во Антартикот. Теоретичарите на заговори споделиле видео на YouTube, во кое се тврди...

Руски научници открија како да извлечат злато од јаглен

Научници на Амурскиот научен центар на Руската академија на науките, од одделот за Далечниот Исток, откриле начин за извлекување еден грам злато од секој...

НАЈНОВИ СТАТИИ