Локално

Некој креирал лажен „Google“ кој го „поддржувал“ Трамп

Иако на прв поглед ова звучи како измислен наслов, и секој нормален човек би помислил дека на гигант како Гугл а и на сите медиуми ова...

ФИНСКА ЌЕ ГО ГРАДИ НАЈБРЗИОТ ТРАНСПОРТЕН СИСТЕМ НА ПЛАНЕТАТА

Финците размислуваат за поврзување на Хелсинки со шведската престолнина Стокхолм, со веројатно најбрзиот транспортен систем на иднината, Hyperloop, на компанијата  Hyperloop One. Патувањето меѓу...

Пронајдени артефакти во манастирот „Трескавец“

Како што информира археологот д-р Бранислав Ристески за весникот Нова Македонија завршија заштитните археолошки истражувања на дел од комплексот во манастирот „Трескавец“, кои беа...

Северниот Пол е 20 степени потопoл отколку што треба да биде во моментов

Истражувачите пријавуваат досега невидени 20 степени Целзиусови во близина на Северниот Пол. Арктикот моментално е во средината на поларна ноќ, каде што Сонцето речиси не...

Откриена скриена пирамида во внатрешноста на една од најголемите пирамиди на Маите

Археолозите потврдија дека откриле втора скриена пирамда во внатрешноста на една од најпознатите пирамиди во светот – пирамидата Кукулкан во источно Мексико. Првата скриена пирамида...

Видеа кои не потсетуваат на убавината на природата

Издвојуваме неколку неверојатни видеа со животни коишто навистина не воодушевија, па решивме да ги споделиме со вас. Сигурно сте слушнале за новиот документарец на „BBC“...

ПОРАНЕШЕН ИНЖЕНЕР НА НАСА СО ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА ЗА ПОШУМУВАЊЕ

Секоја година во светот се сечат 26 милјарди дрвја, а само 15 милјарди се садат како замена. На уништувањето на шумите имаат влијание и...

АРХЕОЛОЗИ ЈА ОТКРИЈА ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ПИРАМИДАТА КУКУЛКАН ВО МЕКСИКО

Во внатрешноста на пирамидата Кукулкан во источно Мексико, научниците открија две структури, што упатува дека изградбата на оваа прирамида потсетува на познатите руски бабушки прочитај повеќе...

Пронајден мистериозен споменик стар 1.500 години

Археолозите открија гигантски, 1.500 години стар камен споменик во близина на Каспиското Море во Казахстан. Оваа структура потсетува на Стоунхеџ, со индивидуални камени плочи...

ОН: 2016 ќе биде забележана како најтопла година во историјата

Две илјади и шеснаесетта најверојатно ќе биде најтоплата година во историјата, а ќе постави и најнов рекорд трета година по ред, покажува истражување на...

НАЈНОВИ СТАТИИ