Микро и Макро

Блескави облаци на ноќното небо: Редок феномен кој можете да го забележите само на...

Дали сте имале можност некогаш да ги забележите овие прекрасни осветлени облаци на вечерното небо? Феноменот е попознат како „електрично-сини облаци“ или „Ноктилуцентни облаци“.Ваквиот...

Научниците открија црна дупка во Млечниот пат!

Научниците го открија постоењето на досега непозната црна дупка, скриена во внатрешноста на Млечниот пат, пишува списанието “Сајанс дејли”. криениот Новооткриениот објект наречен VLA J2130 +...

NASA: Атмосферата на Марс во минатото содржела „многу кислород“!

Роботизираната подвижна лабораторија Curiosity во карпите на планетата Марс открила траги на манган оксид, што укажува на тоа дека во далечното минато атмосферата на...

Сондата Џуно се приближи кон Јупитер по 5-годишното патување!

Научниците се подготвуваат за големи резултати и откритија откако сондата Џуно конечно се приближи до Јупитер, по 5-годишното патување од Земјата во текот на...

Откриен нов сателит на Земјата, кој кружел веќе стотина години!

Астрономите открија нов ткн квази-сателит, или „мини Месечина“ на Земјата, астероидот 2016 НОЗ, кој станал привремен природен сателит на нашата планета пред околу стотина...

Мистериозно тело го наруши прстенот на Сатурн!

Научниците на НАСА кои работат на мисијата Касини во април снимија необична појава на прстените на Сатурн. Планетата која е препознатлива по своите различни...

Пронајдена најмладата планета досега!

Тим научници од НАСА објави дека со помош на вселенскиот телескоп Кеплер е пронајдена најмладата планета досега, која кружи во орбита на ѕвезда. Станува збор...

Откриен кислород во галаксија од времето на зачетокот на Универзумот!

Тим од научници од целиот свет детектирале знаци на кислород во галаксија оддалечена 13 билиони светлосни години од земјата. Иако денес универзумот е исполнет со...

Научниците се на прагот да откријат мегаструктури на вонземјани!

Една од најнеобичните ѕвезди во нашата галаксија, „KIC 8462852“ е предмет на голем интерес во последните неколку месеци. Ѕвездата привлече внимание минатиот октомври, кога научниците...

Земјата има уште една „мини“ месечина

Астрономите открија еден мал астероид кој орбитира околу Сонцето, а со тоа претставува и постојан придружник на Земјата. Како што орбитира околу Сонцето, новиот астероид...

НАЈНОВИ СТАТИИ