Општество

„Foxconn“ најавува целосна автоматизација на своите фабрики

„Foxconn Electronics“, тајванската компанија која ги собира и произведува производите на најголемите технолошки брендови, вклучувајќи го и „Apple iPhone“, најави дека ќе го забрза...

„TED“ видеа кои покажуваат колку е неверојатен човековиот ум

Секоја секунда и секој ден ние го користиме нашиот мозок, но слободно можеме да кажеме дека никој не разбира како тој точно функционира. Дури...

Колку големо може да биде едно цунами? (Видео)

Во видеото подолу, „RealLifeLore“ ја разгледува науката позади цинамито и прашањето колку масивно всушност може да стане. Верувале или не, може да биде многу...

12-те најголеми нуклеарни детонации во историјата

Од првата проба на нуклеарно оружје на 15 јули 1945 година, имало повеќе од 2.051 други нуклеарни тестирања низ целиот свет. Ниту една друга сила...

Погледнете како изгледа највисокиот мост во светот

Погледнете го мостот „Duge Beipanjiang“ во југозапаниот дел на Кина, кој сега претставува највисокиот мост во светот, со 565 метри над долината, а минатата...

Неверојатни фотографии кои го отсликуваат животот во најстудениот населен град на Земјата

Луѓето по природа се прилагодливи суштества. Најдобар доказ за тоа е малото село Ојмјакон (руски Оймяко́н, анг. Oymyakon), Република Јакутија, Русија, кое се смета...

Како си ги претвораме децата во материјалисти ?

Истражувањето од Универзитетот во Мисури и Универзитетот во Илиноис, Чикаго открива дека родителите кои користат материјални средства како дел од нивните родителски техники им...

Што добиваме од дарувањето подароци?

Најубавото време од годината бара огромно планирање. Да се биде во тек со актуелните трендови и постојаното менување на листата на желби не е...

Пронајден цртеж стар 5000 години

Италијански научници пронашле еден од најстарите цртежи на семејства, кој се наоѓа на таванот на една малечка пештера во Сахара. На него се прикажани...

Четири милиони стара бактерија е откриена во една од најдлабоките пештери на Земјата

Научниците откриле древен вид на бактерија во една од најдлабоките пештери во светот,  која се чини дека е отпорна на сите најмоќни антибиотици на...

НАЈНОВИ СТАТИИ