Популарна Наука

Слушајте со очи: еден од пет меѓу нас може да ја слушне светлината

Изненадувачки број на луѓе имаат искуство со сетилна вкрстена перцепција во која трепкачката светлина и визуелните движења можат да се “слушнат“, велат истражувачите. Според научниците,...

Зошто жените секогаш се поладни од мажите

Сигурно ви се случило некогаш додека сте на прошетка и шетате по јакна и замотани со шал, вашиот машки придружник да носи потенка облека,...

Човештвото за 200.000 години дошло до 1 милијарда, а само за 200 години до...

Биле потребни речиси 200.000 години за човештвото да ја достигне бројката од 1 милијарда жители, но Индустриската револуција и развојот на земјоделството придонеле за...

Огромна санта мраз ќе се отцепи од Антарктикот и може да го подигне нивото...

Многу голем процеп во еден од најголемите ледени гребени на Антарктикот драматично се проширил изминатиов месец, што може да доведе до одвојување на огромна...

Би можеле ли да преживееме нуклеарна војна?

Глобалната нуклеарна војна е позадина на голем број на видео игри, ТВ емисии и филмови, а за жал и реални трагедии. Но, доколку навистина...

Ѕирнете во „Вратата до пеколот“ која гори веќе 45 години

Овој огнен кратер, 70 метри широк и 30 метри длабок, е познат како „Врата до пеколот“ и се наоѓа сред пустината Каракум, во близина...

Науката ни ја открива перцепцијата на мажите за идеалната големина на женските гради

Мажите, исто како и бебињата се заслепени од женските гради, од различни причини. Бебињата ги гледаат градите како нешто што ги одржува во живот,...

Бизарна теорија: Нацистичка НЛО база скриена на Антарктикот?

Оваа теорија е предложена од страна на тимот „UFO Hunters“ или ловци на НЛО, кои тврдат дека нацистите имаат изградено тајна НЛО база на...

Како ќе изгледа човекот за 100 години?

Сите знаеме дека научниците секојдневно работат на нови вештачки екстремитети, импланти, генетски модификации, сѐ со цел да го направат човечкото тело во иднина да...

Стрес и депресија за време на празниците

Стресот и депресијата може да ги уништат вашите празници. Тоа не е ништо чудно, кога ќе помислиме на сите обврски кои не очекуваат. Еве...

НАЈНОВИ СТАТИИ