Популарна Наука

Автомобилот на Google ќе ги лепи пешаците за лимот како муви!

Американскиот интернет гигант Google поднесе барање за патентирање супстанција за премачкување на каросеријата на неговото возило без возач, кое пешаците, доколку налетаат на него...

Индија успешно лансира 20 сателити во вселената со една мисија!

 Индија успешно лансира 20 сателити во една вселенска мисија, што е најмногу во историјата на вселенската програма на таа земја. Меѓу лансираните сателити се наоѓаат...

Зошто ензимите се важни за квалитетот на виното!

Ензимите се природен и основен елемент во процесот на производство на вино. Овие ензими потекнуваат од грозје, квасец и други микроорганизми поврзани со лозови...

Научниците конечно откриле зошто боли менструалниот циклус!

Едно истражување покажува дека ПМС-от е предизвикан од воспаление предизвикано од протеинот CRP. Ова покажува дека можеби најдобар начин за борба против симптомите можеби...

Два мозока во една глава?

Секој од нас слушнал за поделбата на мозокот на лева и десна хемисфера и за старомодното мислење дека одредени однесувања и карактеристики ги контролира...

Колку време е потребно да се излекува „скршено срце“?

Раскинувањето на романтичната врска може да биде многу болно и физички и ментално, потсетувајќи не дека романсата е завршена и дека сме повторно сами....

Како мириса дождот?

Свежиот мирис после летен дожд е еден од најпријатните мириси во животот. Но како се создава овој мирис? Оваа земјена арома била наречена „petrichor“ од...

Еден бакнеж 80 милиони бактерии

Повеќе од 80 милиони бактерии се разменуваат со само еден бакнеж од околу 10 секунди, според едно истражување објавено во списанието „Microbiome“. Истражувањето исто така...

НАЈНОВИ СТАТИИ