Популарна Наука

Погледнете како изгледа овој неверојатен град под земја

Гардот Кубер Педи (Coober Pedy) се наоѓа во австралиската сојузна држава Јужна Австралија и познат е како најсушното место – всушност, најсушното место лоцирано...

Италијанскиот супервулкан може да ја уништи Земјата!

Италијански и француски експерти од Институтот за геофизика и вулканологија во Болоња велат дека вулканот покажува јасни знаци на будење. “Доколку се загреат околните хидротермални...

Пет едноставни начини како да ја подобрите циркулацијата

Лошата циркулација на крвта може да биде симптом на многу состојби – од срцеви заболувања, до дијабетес. Знае да биде многу непријатна, предизвикувајќи вкочанетост...

“Најважната табела на светот”

Џонатан Хајд (анг. Jonathan Haidt), психолог на Универзитетот во Њујорк, кариерата ја започнува како интелектуалец и либерал, но по некое време почнува да ја...

Пронајдена мапа на целиот интернет во 1973 година

Пронајдена е мапа од целиот интернет како што бил во мај 1973 година меѓу еден куп на стари документи во Карнеги Мелон, Факултетот за...

Витаминските пилули се неделотворни

Во најпродаваната книга од седумдесетите „Како да живееш долго и да се чувствуваш подобро” – Лајнус Полинг, добитник на Нобелова награда за хемија, тврди...

Џиновски 19-метарски бран постави нов светски рекорд

Обединетите Нации објавија дека еден џиновски бран, регистриран од мерните инструменти, достигнал неверојатна висина од 19 метри. За да биде појасно, тоа е повисоко од...

Дали годините влијаат на квалитетот на спермата?

На 8-ми декември, Мик Џегер го доби своето осмо дете, на 73-годишна возраст, со својата 29-годишна девојка, американската балерина Мелани Хамрик. Тие добија здраво...

Пронајден “невозможен кристал” во метеорит во Русија

Физичарите пронајдоа ретко квази-кристално парче во рускиот метеорит, а тоа е трет пат да имаме можност да го видиме овој чуден материјал во природата....

Мажите се прејадуваат за да ја покажат својата машкост, а не затоа што имаат...

Прејадувањето има поголема врска со егото, отколку со апетитот, особено кога се работи за мажите, тврдат американските научници. „Иако за тоа не се свесни, мажите...

НАЈНОВИ СТАТИИ