Технологија

Нова технологија ќе донесе смартфони со дијамантски екрани

Нова технологија ветува значително да се подобри заштитата на телефонските дисплеи, откако ќе ги заштити со дијамантски стакло. Тоа е развој на Akhan Semiconductor...

Кина ќе користи дронови за помош при земјотреси

Во Кина се имаат случено едни од најсмртоносните елементарни непогоди, поточно земјотреси кои однеле милиони човечки животи. Најголемите земјотреси кои се регистрирани се во...

Инвестирање во нов вид на соларна ќелија

Тим на научници и истражувачи ќе инвестираат во сосема нов вид на фотоволтажна соларна ќелија. Со овој нов метод инфрацрвена радијација ќе се претвора...

Ex Machina и дали роботите можат да имаат душа

Вештачка интелигенција. Термин што експлодира од популарност последниве неколку години. И со добра причина. Зависно од тоа како ќе биде комплетиран процесот на креирање...

Рецензија Никола Тесла: 10 неверојатни предвидувања за иднината

Најголемиот иноватор во човештвото и предвидувач на иднината, Никола Тесла (1856-1943), темелно го промени светот. Тој креирал речиси 700 патенти и се претвори во...

Расипани атомските часовници во навигациониот систем Галилео

Сателитскиот навигационен систем Галилео претставува европски одговор на широко прифатениот американски систем ГПС. Поради ваквите ситуации, секој Галилео сателит има четири атомски часовници. За негово...

Во Тајван се гради луксузен облакодер кој впива смог

Во Тајпеј, главниот град на Тајван, моментално се гради облакодер, наречен Tao Zhu Yin Yuan Tower, а се верува дека ќе биде завршен до...

Како ќе изгледаат облакодерите во иднината?

2017-та година само што започна, а една производствена компанија веќе гледа 45 години напред во иднината. Компанијата „Arconic“ замислува 4,8 км висок облакодер, изграден од...

Ербас ќе го тестира својот прототип на летечко такси

Групацијата Ербас, деновиве најави дека планира да го тестира својот прототип на самостојно воздушно такси за еден патник до крајот на 2017 година, пишува...

И Крајслер обвинет за фалсификување на количината на издувните гасови

Американската федерална агенција за животна средина (ЕПА) го обвини американско – италијанскиот коцерн Фиат Крајслер дека во моделите Џип Чероки и пик – ап...

НАЈНОВИ СТАТИИ