Технологија

Научниците го создадоа најсилниот и најлесниот материјал на Земјата

Со години, научниците знаеле дека јаглеродот, кога ќе се подреди на одреден начин, може да биде многу силен. Пример за тоа е графенот. Графенот,...

Пет работи за секојдневна употреба, развиени од НАСА

Уште од 1946 година, НАСА работи на развој, истражување, лиценцирање или обезбедување на технологии познати како „spin-off“, кои станале комерцијални или производи за секојдневна...

Научниците претставија нов детектор на лаги за употреба во аеродромите

Во Канада веќе започнаа со тестирање на роботски киоск кој се нарекува „Automated Virtual Agent fot Truth Assessment in Real Time“ (AVATAR). Научниците се надеваат...

Едноставен тест на здивот може да открие рак и 16 други болести

Со користење на златни наночестички и вештачка интелигенција, со новиот уред правилно се дијагностицирани 86% од пациентите. Познато е дека нашиот здив е силен индикатор...

Научниците развија нов материјал инспириран од Вулверин

Инспирирани од ликот на Вулверин, научниците развиле транспарентен растеглив материјал кој самиот се лекува и би можел да се користи кај вештачките мускули, во...

Сателитскиот навигациски систем “Галилео” конечно е во функција

После долги 17 години работа, безброј одложувања и пречекорување на буџетот за 300%, сателитскиот навигациски систем Галилео конечно почна да работи. Почетната услуга, која можат...

Се отвори првиот соларен пат во Франција

Француски официјални лица го отворија првиот соларен пат во регионот на Нормандија – пат долг 1 километар, покриен со 2.880 фотоволтаични панели. Овој пат е...

Торби отпорни на куршуми

На пазарот се појавија торби, актовки и ранци кои можат да сопрат куршум или да послужат како одбрана од напад со нож. Британска компанија „Terrapin...

Таинствениот „X-37B“ е речиси 600 дена во орбитата

Експерименталното тајно вселенско летало на американските воздухопловци „X-37B“, ближи 600 дена континуиран непрекинат лет во Земјината орбита. Лансиран е од воздухопловната база „Cape Canaveral“ со...

ЦЕРН: Измерена емисија на светлината од антиматерија

После две децении обидувања, физичарите во ЦЕРН ги објавија првите резултати од мерењето на емисиите на светлината од атомите на антиматеријата, откривајќи дека атомот...

НАЈНОВИ СТАТИИ