Технологија

Како се снаоѓа првиот робот кој е вработен во болница?

„Дигиталната медицинска сестра“ е робот кој ќе се обиде да го направи престојот во болниците попријатен. Хуманоидниот робот Pepper кој минатата година беше претставен во...

Дали ова е иднината на јавното осветлување?

Истражувачи од универзитетот „Michoacan“ во Мексико создале нов вид цемент кој свети. Овој цемент би можел да се користи за осветлување на улиците и...

Toyota спрема автопилот со „Вештачка интелигенција“

Најголемиот светски производител на автомобили спрема нов систем со „Вештачка интелигенција“, кој ќе овозможи напреден автопилот кај возилата, што ќе може успешно да ги...

Илон Маск вели дека ќе ни требаат мозочни импланти

Илон Маск тврди дека луѓето се изложени на ризик да и станат безгласни „домашни миленичиња“ на вештачката интелигенција, освен ако во нашите мозоци не...

10 извонредни фотографии од компјутери кои го променија светот

Фотографот Џејмс Бал, заедно со продукциското студио „INK“, направиле 10 прекрасни фотографии од првите компјутери изработени во светот. Овие извонредни машини кои го сменија текот...

Како функционира системот за комуникација на Стивен Хокинг?

Стивен Хокинг е британски космолог и физичар, најпознат по неговите значајни научни трудови во врска со теоретските предвидувања на радијацијата од црните дупки (Хокингова...

Научниците го направија првиот метал што одбива вода

Постојат многу хидрофобни облоги, но научниците успеаа да изгравираат наноструктури во површината на металот, со што за прв пат направија метал од кој водата...

НАЈНОВИ СТАТИИ