Во Тајван се гради луксузен облакодер кој впива смог

SHARE

Во Тајпеј, главниот град на Тајван, моментално се гради облакодер, наречен Tao Zhu Yin Yuan Tower, а се верува дека ќе биде завршен до крајот на септември, оваа година.

Она што е особено интересно кај овој облакодер е тоа што на неговата фасада, кров и балконите ќе се наоѓаат 23 000 дрвја и грмушки, што е еднаква количина зеленила на Централ Парк во Њу Јорк. Во него ќе се направат 40 луксузни апартмани.

„Растенијата ќе апсорбираат 130 тони јаглерод диоксид годишно“, вели главниот дизајнер Винсент Калејбјут. Облакодерот ќе има крива форма и дваесет ката.

прочитајте повеќе на…
SHARE